S0N DAKIKA..S0N DAKIKA..S0N DAKIKA..Düzenleme Ortaya Çıktı..Bu Kişilerin Ehliyeti Ellerinden Alınacak… Ayrıntılar

02.05.2024
15

 

S0N DAKIKA..S0N DAKIKA..S0N DAKIKA..Düzenleme Ortaya Çıktı..Bu Kişilerin Ehliyeti Ellerinden Alınacak… Ayrıntılar

Sponsorlu Bağlantılar

 

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

Ehliyet almak isteyen adayların belirli ölçütleri karşılamaları zorunludur. Bu standartlar, trafik güvenliğini sağlamak ve adayların yeterli düzeyde bilgi ve beceriye sahip olmalarını garantilemek için konulmuştur. “Kimler ehliyet alamaz?” sorusunun cevabı aslında bu şartlara bağlı olarak değişebilir. İşte ehliyet alımı için gereken temel koşullar:

 

 

 

 

Yaş Şartı: Ehliye sınıflarına göre farklılık gösterebilecek yaş sınırlamaları mevcuttur. Faka şçyle ifade edilebilir ki; her ehliye sınıfı için en az 16 yaşından büyük olmak gerekmektedir. 18 yaşını doldurmamış şahısların veli veya vasilerinden muvafakatname alması gerekmektedir.

 

Sağlık Durumu: Göz, kulak gibi duyu organlarının ve genel beden sağlığının sürüş yapmaya uygun olduğuna ilişkin doktor raporu almak gerekmektedir.

 

 

 

 

Eğitim Durumu: Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir kursta Trafik, ilk yardım, motor ve sürüş derslerinden oluşan teorik ve pratik eğitimi başarıyla tamamlamak gerekmektedir.

 

Adli Sicil Şartı: 918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 41. Maddesinde düzenlen suçlardan hüküm giymemiş olmak gerekmektedir.

 

 

 

 

 

 

Bu şartlar genel olarak düşünüldüğünde, ehliyet alabilmek için bireyin hem fiziksel hem de psikolojik olarak sürücülüğe hazır olması beklenir. Dolayısıyla, tek başına bir adli sicil kaydının bulunması her zaman ehliyet alma hakkını doğrudan etkilemeyebilir. Ancak trafik güvenliğini tehdit edecek sabıka kayıtları olanlar için “kimler ehliyet alamaz” sorusunun cevabı netleşebilir. Her adayın bireysel durumu, ilgili mevzuat çerçevesinde değerlendirilmelidir.Araç sahibi olan milyonları yıkan gelişme: Ehliyetleri alınacak Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde milyonlarca sürücüyü etkileyecek önemli bir değişikliği duyurdu.Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan son düzenlemelerle ilgili olarak çeşitli iddialar ortaya atıldı. Bu iddialar arasında, uyku apnesi sendromu olan kişilerin ehliyet alamayacaklarına dair bilgiler yer aldı. Yeni düzenlemelerle birlikte ehliyet yenileme sürecinde sağlık raporu alınması zorunluluğu getirilmişti. Ancak, bu sağlık raporunda uyku apnesi sendromuna dair özel bir madde bulunmamaktadır Uyku apnesi, uyku sırasında solunumun tekrarlayıcı olarak durduğu ve ülkemizde yüzde 5 ila 10 arasında sıklığa sahip ciddi bir uyku bozukluğu olarak bilinir. Uyku apnesi belirtileri, genel olarak yüksek sesle horlama, uykuda solunum durması atakları, sabahları ağız kuruluğu ve boğaz ağrısı gibi ortak şikayetler içerebilir. Bu belirtiler yaş gruplarına göre değişiklik gösterebilir.

 

 

 

 

 

Sponsorlu Bağlantılar
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.