300 koyun bir gecede telef oldu, zarar tamı tamına 2 milyon TL - Resimli Yemek Tarifleri

Column Left

Takip Et

19 Eylül 2023 Salı

300 koyun bir gecede telef oldu, zarar tamı tamına 2 milyon TL

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

 
300 koyun bir gecede telef oldu, zarar tamı tamına 2 milyon TL
Hakkari'ye bağlı Aksu köyünde kurtların saldırısı sonucu 300 koyun birbirlerini ezerek telef oldu. Kurtlar ile köpekler arasında yaşanan boğuşma sonucunda koyun sürüsü korkuya kapılarak tepelik alandan atladı ve birbirini ezdi. Olayda 300 koyun telef olurken yüzlercesi de yaralandı.


Hakkari'ye 90 kilometre mesafede bulunan Aksu (Binevşa) köyüne bağlı Çiçekli mezrasında meydana gelen olayda İlkbahar mevsiminde Batman'dan Hakkari'ye gelen Abdullah Erden isimli göçere ait koyun sürüsüne iddiaya göre sabah saatlerinde kurtlar saldırdı.HEPSİ PEŞ PEŞE ATLAMAYA BAŞLADI


Çoban köpeklerinin durumu fark etmesiyle kurtlar ile köpekler arasında boğuşma yaşandı. Bu esnada korkuya kapılan koyun sürüsü tepelik alandan atlamaya ve birbirini ezmeye başladı. Yaşanan olayda 300 koyun telef olurken yüzlercesi de yaralandı.


ZARAR ÇOK BÜYÜK


Zararının 2 milyona yakın olduğunu belirten Batmanlı göçer Abdullah Erden, "Hayvanlarımızı otlatmak için Hakkari'nin yaylalarına getiriyoruz. Bende sürümü her yıl olduğu gibi ilkbaharda Aksu köyü yaylalarına getirdim. Yaklaşık 4 aydır bu yayladayım. Sabah saatlerinde kurtlar sürüye pusu kurmuştu. Sürü köpeklerimde fark edince sürüye yakın boğuşma yaşandı. Korkuya kapılan sürü tepeden hızla aşağı koştu. Bizler de kurtların peşine düştük. Koyun sürüsünün tepeden inerken birbirini ezdiğini fark ettik. Sürümden 300'ü altta kalarak telef oldu. Birçok hayvanım da sakatlandı. İlk defa bu denli büyük bir zararımız oldu. Kurtlar ile sürekli karşılaşmışızdır. Böylesini görmedik. Yayla sezonu kapandı gider ayak bu olayı yaşadık. Hepsi de süt hayvanıydı. Zararım 2 milyon TL'nin üzerinde. Yetkililerden zararımın karşılanmasını istiyorum" diye konuştu.


İşte o korkunç manzara;

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments