Uyku pozisyonunuz kişiliğiniz hakkında çok şey söylüyor - Resimli Yemek Tarifleri

Column Left

Takip Et

25 Mayıs 2023 Perşembe

Uyku pozisyonunuz kişiliğiniz hakkında çok şey söylüyor

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

 

Tüm uyku pozisyonları sizin için iyi değil!

Nedense her birimiz farklı uyuyoruz. Bazıları su yatağını tercih ederken, diğerleri düz bir yatağı tercih ediyor. Bazı insanlar sırtüstü veya yüzüstü uyur, bazıları ise bacakları bükülü olarak yan yatmayı tercih eder. Ama uyku pozisyonunuzun sağlığınız hakkında çok şey söylediğini biliyor muydunuz? Uyku pozisyonu asla kazara alınmaz!


Gece uykusu, yenilenme zamanıdır. Vücudumuz uykuda yenileniyor ve böylece uyandığımızda kendimizi dinç ve yeni günün getireceklerini kabul etmeye hazır hissediyoruz. Yine de bu durumun otomatik bir şey olmadığını unutmamak lazım.Uyuduğunuz pozisyon, omurga sağlığınızı doğrudan etkiler. Çoğumuz hayatımızın bir noktasında boyun veya sırt ağrısı ile uyanıyoruz ve bundan çoğu zaman uyku pozisyonumuz suçlu oluyor. Peki, düzeltmek için ne yapabiliriz? Kısacası, mutlu bir omurganın yolu onu nötr tutmaktır. Nötr, omurganızın düz olduğu anlamına gelir.

Hepimizin bildiği gibi, geceleri kendimizi konumlandırmanın binlerce başka yolu vardır. Peki sırt ve boyun ağrısına neden olacak bir uyku pozisyonu ile iyi bir uyku pozisyonu arasındaki fark nasıl anlaşılır? Daha önce de belirtildiği gibi, gece yatarken kendinize sormanız gereken en önemli soru “Başım, boynum ve omurgam nötr pozisyonda mı?” Eğer öyleyse, sağlıklı bir omurgaya uyanacaksınız. Ayrıca, karın üstü yatmaktan da uzak durun. Bu pozisyon, omurga hizasını desteklemez ve eklemlerinize baskı uygular. Ayrıca yastık yüzünden nefes alamadığınız için başınız yana doğru dönmeye zorlanır ve böylece boynunuzu da bükersiniz.Genellikle üç tür uyku pozisyonu vardır: Sırtüstü yatmak, yüzüstü yatmak ve yan dönerek yatmak. Üstlendiğiniz uyku pozisyonu fiziksel sağlığınız için çok iyi veya kötü olabilir.

Sağ tarafa dönük uyuyan kişi siz misiniz? Tebrikler. Bu uyku pozisyonu, özellikle omurganız sağlığınız için idealdir. Tek dezavantajı, bu pozisyonda daha kolay horlayacak olmanızdır. Yan dönüp uyumayı seven tip misiniz? Tek değilsiniz. Bu uyku pozisyonu, çoğu insan için en yaygın pozisyondur. Yan yatarak uyuyan kişiler kollarında veya bacaklarında rahatsızlık hissedebilirler. Sonuçta, her zaman vücudun bir tarafına uzanırlar. Sağ tarafta uyursanız, sindirim fonksiyonunuz veya karnınız olumsuz etkilenebilir. Yüzüstü uyuyorsanız, bu duruşun sağlığınız için iyi olmadığını bilmek isteyeceksiniz. Bu pozisyon boyun bölgesinde ağrı ve gerginliğe neden olur. Gece boyunca bu pozisyonda, başınız çok dönecek ve omurganız sıkışacaktır.
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments