Evde Peynir Yapımı - Resimli Yemek Tarifleri

Column Left

Takip Et

28 Ocak 2023 Cumartesi

Evde Peynir Yapımı

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Via hilalin_videolu_tarifleri
 Bugün sizlere maya kullanmadan sadece 1 bardak sirke ile hazırlayabileceğiniz, evde mayasız peynir yapımı ve tüm püf noktalarını hazırladık.


Evde Peynir Yapımı için Püf NoktalarıKullanacağınız süt marketlerde satılan pastörize süt olmamalı. Kesinlikle açık süt kullanmanız gerekiyor.Sütü kaynatırken taşmaması için tencerenin üzerine 1 tane tahta kaşık, sütün içerisine de 1 tane demir çay kaşığı koyabilirsinizMutlaka elma sirkesi kullanın. Üzüm sirkesi çok keskin oluyor. Tadı ve kokusu farkediyor


Evde Mayasız Peynir Yapılışı için Gerekli Malzemeler

5 litre köy sütü

1 büyük çay bardağı elma sirkesi (125 ml)

1,5 yemek kaşığı tuz

Evde Mayasız Peynir Yapımı

Sütü tencereye alıp kaynamaya bırakalım. Kaynadıktan sonra 1 – 2 dk daha savurarak kaynatalım

Daha sonra üzerine elma sirkesi ve tuzu da ekleyip karıştıralım. 1 – 2 dakika içerisinde sütümüz kesilecektir. Süt kesildi diye ocaktan indirmeyelim, 15 dakika kaynatmaya devam edelim.

Süre sonunda ocaktan alalım ve 5 dakika dinlendirelim. Bu süre yeterlidir, çok fazla beklemeyelim.


Şimdi bir tülbent yardımıyla peyniri süzelim. Bu işlemleri mutlaka sıcakken yapalım ki peynirimiz şekil alsın. Suyunu bir kenara alalım, onunla tuzunu güzel alması için salamura yapacağız.Suyundan tamamen ayırdığımız peyniri tülbentin içerisindeyken bir tencereye alıp üzerine 5 litrelik bidonu koyup en az 2 saat bekletelim. Böylece suyu iyice süzülecek.Peyniri dikkatlice tülbentten çıkaralım. Eğer tuzsuz peynir seviyorsanız hemen tüketebilirsiniz.


Şimdi peynirin tuzunu alması için salamura işlemi yapacağız. Kenara ayırdığımız yaklaşık 700 ml peynir suyunun içerisine 2 yemek kaşığı kadar tuz ekleyip karıştıralım.Doğradığımız peynirleri 1 litrelik cam kavanoza çok bastırmadan dolduralım. Hazırladığımız suyu da üzerine ekleyelim ve kapağını kapatıp 3 gün buzdolabında dinlendirelim.Evde mayasız peynir yapımı işte bu kadar kolay. Bu enfes tarif ve çok daha fazlası için

 


Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments