Yumurta kabuklarını sakın çöpe atmayın! - Resimli Yemek Tarifleri

Column Left

Takip Et

15 Mart 2022 Salı

Yumurta kabuklarını sakın çöpe atmayın!

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

 

Yumurta kabuklarını sakın çöpe atmayın! Cilt bakımından temizliğe yumurta kabuklarının kullanım yöntemleri

Yumurtanın tıpkı kendisi gibi kabuğu da hayatımızı kolaylaştıran ve sağlık alanında birçok yenilik sağlayan bir yapıya sahip. Pratik yenilikler, sağlıklı yemekler, temizlik alanında kolaylıklar ve günlük ev işlerinde yardımcı rol oynayan yumurta kabuğu, kalsiyum açısından oldukça zengindir. Tek başına tüketim ürünü olmasa da zar yapısı ve besleyici minerallerinden faydalanmak adına kullanılabilen yumurta kabuğunun hayatınızı kolaylaştıracağı birçok farklı alan bulunuyor.

Yumurta kabuğu faydaları

  • Diş sağlığını korur: Yapısında yüksek miktarda kalsiyum bulunan yumurta kabuğu, dişlerin çürümesini engeller. Aynı zamanda zengin mineral yapısı sayesinde yumurta kabuğu ağız kokusunu önler ve ağız içi iltihaplanmasına karşı koruyucudur.
  • Kemik yapısını güçlendirir: Yumurta kabuğu içerdiği protein ve kalsiyum sayesinde kemik sağlığını korur. Birçok kemik onarıcı ve kireç önleyici ilacın içerisinde yumurta kabuğu bulunmaktadır. Kemik erimesi ve eklem ağrısı hastalıklarında tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.
  • Cildi yeniler ve temizler: Yumurta kabuğunun hücre yenilemede rolü büyüktür. Yumurta kabuğu ile hazırlanan cilt maskeleri sayesinde cilt hücreleri yenilenir ve daha canlı bir görünüm kazanılır. Yumurta kabuğunda bulunan vitamin ce mineraller cildi beyazlatır ve cilt lekelerini giderir.
  • Güçlü kalsiyum takviyesi: İçerdiği kalsiyum sayesinde yumurta kabuğu sporcuların ve gelişmekte olan genç bireylerin kemik ve kas yapısını güçlendirerek zinde ve daha estetik bir vücut görünümü kazandırır.
  • Saçları besler: Yumurta kabuğu saç köklerini güçlendirir ve saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlar.
  • Ciltte tahrişi önler: Yumurta kabuğu hassas ciltlerde kullanıldığı takdirde cildi besleyerek tahriş olan yapıyı yeniler ve cildin tahriş olmasını önler.

Yumurta kabuğu tozu ve hazırlama yöntemi

Yumurta kabuğunun toz haline getirilmiş hali maskelerde ve sporcu gıdalarında kullanılan bir üründür. Kemik yapısını güçlendirici ilaçların, cilt maskelerinin ve saç uzatan ilaçların içerisinde bulunan yumurta kabuğu tozunu evde hazırlamak da oldukça kolay. Organik yumurta kabuklarını iyice yıkayın. Yıkanan kabukları suyun içerisine atarak 3-4 dakika kadar kaynatıp, kurumaya bırakın. Ardından kuruyan kabukları fırın tepsisine sererek 120 derecede 20 dakika kadar ısıttıktan sonra fırından çıkararak mutfak robotunda ya da değirmende öğüterek elde edebilirsiniz.
Maske yapımı

Cilt maskesi olarak kullanımında cildin yapısını tamamen yenileyen yumurta kabuğundan maske yapmak için, yumurta kabuklarını toz haline getirin. Ardından yumurta akı, bal ve zeytinyağı ile bu tozu karıştırarak macun kıvamına getirin. Ardından yüzünüze normal bir maske şeklinde uygulayın. 10 dakika bekledikten sonra maskeyi temizleyebilirsiniz. Cilt hücrelerinizin yenilendiğini ve daha genç bir görünüm kattığını göreceksiniz.

Çay ve kahve lekeleri

Bardak ya da çaydanlıklarda yapışıp kalan kahve ya da çay lekelerine karşı yumurta kabuklarını lekeli eşyanın içerisine koyun ve içerisine sıcak su ekleyin. Su ılımaya başladıktan sonra süzün ve yumurta kabukları ile lekeli kısmı ovalayın. Lekelerin kolayca çıktığına şahit olacaksınız.

Daha beyaz çamaşırlar

Beyaz çamaşırlar nasıl yıkanırsa yıkansın ilk günkü kadar beyaz kalamıyor. Yumurta kabuğu ile artık bu mümkün. Keten bir bez içerisine yumurta kabuklarını ve bir dilim limon koyarak ağzı açılmayacak şekilde sarıp bağlayın. Ardından çamaşırlarınız ile birlikte bu bezi de makineye atın. Yıkanan çamaşırların beyazlığı sizi şaşırtacak.

Daha yumuşak içim kahveler

Kahve seven fakat asla kendisine uyacak kadar yumuşak içim bir kahve bulamayanlardan iseniz yumurta kabukları sizin için ideal. Kahvenizi demlerken içerisine küçük parçalar halinde yumurta kabukları atarak tadını yumuşatabilirsiniz. Ancak kahveyi içmeden önce kabukları süzerek almayı unutmayın.

Yumurta kabuğundan saksılar yapmak

Yumurta kabukları minik bitkiler için minik saksılar yapabileceğiniz bir yapıya sahiptir. İçerisine ekeceğiniz bitkinin eksinlikle minik bir bitki olmasına özen gösterin. Büyüyen bitkiler yumurta kabuğu yapısı nedeniyle hava alamayarak solar.

Şişe temizliği

Yumurta kabuklarını derin kavanoz ve şişeleri temizlemek için kullanabilirsiniz. İçerisine ezilmiş yumurta kabuğu ve ılık su koyduğunuz şişeleri iyice çalkaladıktan sonra boşaltabilirsiniz.

Bahçe ve saksı çiçeklerini koruyun

Bahçe ve saksı çiçeklerini zarar veren haşerelerden korumanın en doğal yollarından biri yumurta kabuğudur. Küçük parçalar halindeki yumurta kabuklarını çiçeklerin dibindeki toprağa serperek haşerelerin gelmesini engelleyebilirsiniz.

Dekorasyon

Yumurta kabuklarını ayrıca istediğiniz renkte boyayarak ve birbirine yapıştırarak ilginç dekoratif ürünler elde etmek için de kullanabilirsiniz.

Yumurta kabuğu zararları ve yan etkileri

  • Yumurta kabuklarını temizlemeden kullanan kişilerde Salmonella virüsü gözlemlenmektedir. Bu nedenle tüketmeden ya da kullanmadan önce tamamen temizlediğinizden emin olun. Özellikle kaynatma işlemine özen gösterin.
  • Yumurta kabuklarının büyük parçalar halinde tüketilmesi ise ağız ve boğaz yapısına zarar verebileceği için en uygun tüketim şekli toz haline getirmek olacaktır.
  • Tüketiminde aşırıya kaçmak kalsiyumun fazla artmasından dolayı rahatsızlıklara yol açabilir, dozunda tutmakta fayda var.
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments