KARBONATIN HARIKALARINI DUYMAYA HAZIR MISINIZ? - Resimli Yemek Tarifleri

Column Left

Takip Et

13 Aralık 2021 Pazartesi

KARBONATIN HARIKALARINI DUYMAYA HAZIR MISINIZ?

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

 
Yaygın olarak “karbonat” olarak bilinen sodyum bikarbonat, çoğunlukla hamur işlerinde kullanılan gündelik ev ürünüdür. Bu ürünün ne işe yaradığı, bildiğiniz mutfak kullanımlarının ötesinde. Karbonat birçok ev ürününde kullanılan çok yönlü bir malzemedir ve tuhaftır ki sağlık üzerinde de faydaları çoktur. İşte karbonatın hiç bilmediğiniz 24 faydalı kullanımı!Meyve ve sebzelerinizdeki pis böcek zehrinden kurtulmanın en iyi yolu aslında karbonat kullanmaktır. İki bardak suya 1 çay kaşığı karbonat ekleyin ve ardından sebze ve meyvelerinizi bu karşımın olduğu kâsenin içine koyun ardından ıslak bir bezle ovun. İşte bu kadar.
Kilimlerinizi tazeleyin ve halılarınızdaki lekelerden karbonat dökerek kurtulun. Kilimin üstüne bol miktarda karbonat serpin ve üstüne sıcak su dökün. Karışımın kilime iyice karışmasını bir gece bekleyin ve ardından en iyi sonuçlar için vakumlayın. Eğer zorlu bir leke ile karşı karşıyaysanız, bu karışımı birkaç kez uygulayın. Bunun sonucunda halı ve kilimleriniz yeni gibi duracak ve cüzdanınız yeni bir halı satın almak için acı çekmek zorunda kalmayacak.


Deodorant niyetine karbonat kullanmak, vücudunuzu kimyasallara maruz bırakmadan kötü kokulardan kurtulmanın kolay yoludur. Tek ihtiyacınız olan şey biraz karbonat ve sudur. Bu karışımı koltuk altınıza sürün ve güzel kokmaya başlayın.


Daha temiz ve parlak kıyafetler elde etmek için normal deterjanlarınıza ek olarak çamaşır makinanıza sadece bir su bardağı karbonat ekleyin. Karbonat suda çözünebilen bazik bir tuz olduğu için lekeleri çıkarmaya yardımcı olur. Lekelerde asit ile etkileşime girdiğinde lekeleri çıkarır.
Banyoları temizlemek zor olabilir. Küvetteki yerinden bile kımıldamayan izler, saçlarınızı yolmak istemenize yol açar. Bunun için çeşitli ürünler mevcuttur ancak karbonat en düşük maliyetli temizleme seçeneğinizdir. Karbonat, sadece banyo yüzeylerinizi beyazlatmaz aynı zamanda dezenfekte de eder. Banyo fayanslarınızdan tuvalete kadar, aralarında ne varsa hepsi için kullanılabilir. Karışımınızı hazırlayın, gerekli yerlere ovalayarak uygulayın ve 20 dakika sonra silin.

Gümüş takımlarla ilgili can sıkıcı olan şey onların zaman içerisinde matlaşmalarıdır. Ancak bunların parlak ve temiz görünmeleri ne kadar da muazzam bir şeydir! Karbonat gidermek istenilen matlaşmış lekelerle başlattığı kimyasal reaksiyon için oldukça kullanışlıdır. Karbonat eklenmiş sıcak suyu gümüşün üzerine dökün ve gerçekleşen reaksiyonu gözlemleyin. Sonuç sizin için hoş bir sürpriz olacak.Kullandığınız diş fırçasını temizlemek muhtemelen gün içerisinde aklınıza gelmeyen bir şeydir. Ancak soğuk ve hastalıklı günleri düşündüğümüzde bu oldukça önemlidir. Her gün ağzınızın içine giren bir nesneyi bir düşünün, onu temizlemek istiyoruz. Karbonat su ve sirke ile birleştiğinde tüm bakterileri yok edebilir. Sadece 30 dakika içerisinde temiz bir dış fırçasına sahip olacaksınız.Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments