Birçoğumuz çam kozalaklarını belki de sadece süs amaçlı kullandık. Yada mangalda ateş yakmak için. - Resimli Yemek Tarifleri

Column Left

Takip Et

20 Aralık 2021 Pazartesi

Birçoğumuz çam kozalaklarını belki de sadece süs amaçlı kullandık. Yada mangalda ateş yakmak için.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

 
Birçoğumuz çam kozalaklarını belki de sadece süs amaçlı kullandık. Yada mangalda ateş yakmak için. Aslında çam kozalaklarının faydası yüzyıllardır bilinmekte ve kullanılmaktadır. Astım ve öksürük rahatsızlığı yaşayanlar için mucize olan bu tarif aynı zamanda sigara kullananların ciğerlerini temizliyor.
Özellikle çam kozalak balı astım ve öksürük rahatsızlığı olanlara birebir. Çam kozalaklarını toplayıp kaytaracak suyunu bile tüketmek sizi rahatlatacaktır.


Çam Kozalak Reçeli (Balı) Tarifi

Topladığımız 100 adet yeşil renkli çam kozalaklarını yıkadıktan sonra her gün suyunu değiştirerek 2 gün boyunca suda bekletin. Ardından tencere içerine alarak üzerlerine 3 litre su ekleyin. 5 saat kadar kaynadıktan sonra tencere içerisindeki suyun 2/3’lik kısmı buharlaşacak geriye 1 litre kalacaktır.

Bu şekilde suyunu içerek tüketebileceğiniz gibi reçelini de yapabilirsiniz.


Tencere içerisinde kalan 1 litre suyun içerisine 1 kilo toz şeker dökerek 1 saat kadar kaynatın. Ardından şekerlenmesin önlemek için içerisine birkaç damla limon suyu da sıkın. Bir süre daha kaynattıktan sonra ocağı kapatarak çam kozalağı balınızı alın.
3 gün süre ile çocuklarda 1 çay kaşığı, yetişkinlerde ise 1 tatlı kaşığı tükettiğinizde öksürüğü kesmektedir.


Ancak her yazımızda özellikle belirttiğimiz gibi yayınlanan yazılarda kullanılan madde ve yiyeceklere alerjiniz varsa yada bilmiyorsanız uzman kontrolünden sonra kullanmanızı tavsiye ediyoruz.


Akciğer Sorunları: Çam Kozalağı özellikle akciğer rahatsızlığı olanlar ve sigara içenlerin ciğerlerinin temizlenmesine yardımcı olur.

Grip ve Nezle: içeriğindeki özel bileşenler sayesinde vücut direncini arttırarak bağışıklığı düzenlemektedir. Çam kozalağının reçel yada yağının çıkarılarak işlenmesi ile ortaya çıkan mucizevi etkiye sahip besini tüketmek, kış mevsimi boyunca yaşanabilecek birçok hastalığa karşı önlem almak anlamına geldiği de birçok uzman tarafından belirtilmiştir.

Saçları Besler: Çam yağının saçlara sürülmesi ile saç köklerini besleyerek saç dökülmelerini önlediği bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Sizde daha fazla kişinin bu bilgilerden yararlanması için paylaşmayı unutmayın.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments