EV YOĞURDU - Resimli Yemek Tarifleri

Column Left

Takip Et

30 Kasım 2021 Salı

EV YOĞURDU

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Yoğurdu nasıl mayaladıgımı epeybı soranlar oldu daha öncede paylastım ama ıstıyenler ıcın tekrardan paylasıyım ayrıntılı olarak elımden geldıgınce 🤗


EV YOĞURDU 

Malzemeler 

7 lıtre süt alıyor tencerem 

2 sılme çorba kaşığı yoğurt kullandım. 

Daha az süt ıle yapıcaksanız yoğurt mıktarını ona göre azaltın. 

Mesela 4,5 kılodan yapıcaksanız ıyıbır dolu kaşık yeterlı olur. 

3 kılo ıse 1 tatlı kaşığı kullanın 

Veya daha fazlaysa 10 kılo dıyelım ozamanda 2 dolu çorba kaşığı 
Evvela yoğurdun güzel olmasında en önemli olan sütun yağlı olmasıdır.benım kullandığım pastörize süt bu sütlerınden ıslemden geçmemiş dahada yağlı olanlar var onlarda yoğurdun rengını daha sarı yapıyor vede ağır yoğun bır tadı oluyor. Oyuzden bu sütler tercıhım.Yoğurt dedıgın beyaz olmalı benım ıcın 🙈Burda yağlı,azyaglı,ve hıc yağsız olarak sütler ayrı satılıyor ben yağlı olanı ıle yapıyorum.açık sütlerede temızlık konusunda guvenmedıgım ıcın almıyorum 🤫 tabıkı tercıh meselesı aydınlatıcı olması açısından söylemek ıstedım hangı sütü kullandığım. 

Sütü havalandırarak güzelce pısırelım. Cok pısırınce vıtamın değerleri oluyor denılıyor ama 😅 tam pısmeyıncede ıcımıze sınmıyor🙈sütü elınızı dayanacak ısıya gelsin 10’a kadar sayın el dayanıyorsa tamamdır 👍 ben kendı tenceresıne yaparım büyük olduğu ıcın bereketlı oluyor. Tercıh sızın neye mayalamak ıstıyosanız onlara boşaltın. Yoğurt mayalamaya başlamadan 200 derecede hemen fırını açıp sız mayalayana kadar ılısın cok degıl 5 dakka kadar.(kesınnıkle sütünüz ılık olmasın en önemli kural yoksa krema gıbı olur tutmasıda lezzetıde) cok aşırı sıcak olursada su keser bu ayrıntıya dıkkat edın lütfen sonrasında yoğurt mayasına sütten alıp sıvılaştıralım. Icıne boşaltıp 1,2 tur karıştırıp fırınımıza koyalım.(fırının altınada kagat havlu koyarımkı fırın buharlastıgında altına sular gelmesın ) yaklaşık 7,8 saat yeterlı olur ben genelde akşamdan yapar sabah erken alırım hıcbısey olmaz.

Yoğurdu ağzı açık bır şekilde 1 gun dolapta bekletın kesınnıkle. 1 günün sonunda artık yenmeye hazır olur. Bızım evde uzerının kaymağı pek sevılmez  bu kaymakları ınce sıyırıp alıp bırıktırırım ekır yaparım. 

@anne_elinden68 Tarifi için Teşekkür ederim

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments