Asgari ücret 2022 en düşük kaç TL olur? Asgari ücret ne zaman belli olur? - Resimli Yemek Tarifleri

Column Left

Takip Et

13 Kasım 2021 Cumartesi

Asgari ücret 2022 en düşük kaç TL olur? Asgari ücret ne zaman belli olur?

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

 


Asgari ücret 2022 en düşük kaç TL olur? Asgari ücret ne zaman belli olur?

Asgari ücret 2022 ile ilgili büyük merak devam ediyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından gerçekleştirilecek olan toplantıların ne zaman yapılacağı gündemde konuşuluyor. Milyonlarca vatandaş asgari ücret kaç TL olacak arayışında. Peki yeni asgari ücret görüşmeleri için tarihler açıklandı mı?Asgari ücret 2022 en düşük kaç TL olur? Asgari ücret ne zaman belli olur?

Asgari ücret 2022 ile ilgili büyük merak devam ediyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından gerçekleştirilecek olan toplantıların ne zaman yapılacağı gündemde konuşuluyor. Milyonlarca vatandaş asgari ücret kaç TL olacak arayışında. Peki yeni asgari ücret görüşmeleri için tarihler açıklandı mı?


1İTO’dan asgari ücret için 4 öneri

İTO’dan asgari ücret için 4 öneri 

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Asgari ücrete enflasyon oranında yapılacak zammı işverenin karşılamasını, enflasyonun üzerindeki kısmın ise asgari ücret üzerindeki vergi yükleri azaltılarak devlet tarafından karşılanmasını makul bir çözüm olarak görüyoruz” dedi.

Avdagiç, önerilerini şöyle sıraladı:

1 - Asgari ücrete enflasyon oranında yapılacak zammı işverenin karşılamasını, enflasyonun üzerindeki kısmın ise vergi yükleri azaltılarak devlet tarafından karşılanmasını makul bir çözüm olarak görüyoruz.

2 - 2016’da 100 TL olarak başlayan ve bu yıl 75 TL olarak uygulanan asgari ücret prim desteği de günümüz şartlarına göre yeniden belirlenmeli.

3 - Gelir vergisinden muaf yemek bedeli istisnası başta günlük asgari ücretin yaklaşık yüzde 60’ına tekabül ederken, yıllar içinde bu oran yüzde 21’e kadar indi. Bu kalemler revize edilmeli.

4 - Sigorta primine esas aylık kazancın üst sınırının, yıllık enflasyon ölçüsünde artırılması hakkaniyetli bir tutum olacaktır.

ASGARİ ÜCRETTE ÜÇ FARKLI HESAP 

BİRİNCİ HESAP

İlk olarak Merkez Bankası'nın 18,4'lük enflasyon beklentisi baz alındığında ve buna yüzde 5'lik refah payı eklendiğinde asgari ücretlinin bürüt maaşının 4.440 lirayı, net ücretin ise asgari geçim indirimi (AGİ) dâhil 3.485 lirayı geçeceği tahmin ediliyor.

İKİNCİ HESAP

ikinci yapılan hesapta ise Merkez Bankası'nın 18,4'lük enflasyon beklentisine yüzde 7'lik bir refah payı eklendiğinde brüt ücretin 4.480 lirayı, net ücretin de asgari geçim indirimi (AGİ) dâhil 3.540 lirayı geçeceği konuşuluyor.

ÜÇÜNCÜ HESAP

Üçüncü yapılan hesapta ise TÜİK'in son açıkladığı enflasyon rakamı baz alınıyor. Bu rakama yüzde 7'lik refah payı eklendiğinde brüt ücretin 4530 lirayı, net ücretin de asgari geçim indirimi (AGİ) dâhil 3.580 lirayı geçeceği tahmin ediliyor.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments