Bitki Çayı İçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler - Resimli Yemek Tarifleri

Column Left

Takip Et

23 Ekim 2021 Cumartesi

Bitki Çayı İçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

 Bitki Çayı İçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Kış aylarında sık sık tüketilen bitki çayları, genellikle sakinleşme, mideyi rahatlatma ve hastalıklardan korunmak için tercih edilir. Özellikle ıhlamur çayı, Ada çayı, papatya çayı ve kekik çayı en çok tercih edilen bitki çaylarının başında gelir. Fakat, bitki çaylarının kontrolsüzce tüketilmesi, faydadan çok vücut için zararlı etkilere yol açabilir. Özellikle bitki çayının dozu, son derece önemlidir. Aşırı tüketilen bitki çayı, mide bulantısı, kusma, ishal gibi farklı yan etkilere yol açabilir. Tam da bu yüzden, Dyt. Elif Bilgin Baş, bitki çayı içerken dikkat edilmesi gereken noktaları bizlerle paylaştı.

Bitki Çayı İçerken Dikkat Edilmesi Gereken 8 Önemli Nokta

  • Kontrolsüz olarak tüketilen bitki çayları karaciğer enzimlerinde yükselmeye sebep olur. 
  • Bitki çaylarının faydaları, aşırı doz tüketilmesi halinde zarara dönebilir. Bu yüzden günde 2-3 fincandan fazla bitki çayı tüketmemek gerekir.
  • Gebe ve emziren kişilerin siyah çay, ıhlamur ve rezene dışında çayları tüketmemesi gerekir. 
  • Kanser tedavi sürecinde olan hastaların ilaç etkileşimini önlemek adına bitki çaylarından uzak durması gerekir. 
  • Bitki çayları kurutulmuş bitkilerden yapıldığı için saklama koşulları önemlidir. Karanlık ışık görmeyen, mümkünse kaplar içinde saklanmalıdır. 
  • İçeriğindeki etkili bileşiklerin bozulamaması için kaynatılmaması gerekir. Kaynamış suda 3 dakika demlenmesi ve içilmesi en uygun yöntemdir. 
  • Kronik hastalığı olan kişilerin uzmana danışmadan bitki çayları içmemesi gerekir. 
  • Bitki çayları sıvı alımını destekler ancak içmemiz gereken suyun yerini tutmaz. Vücuttan ödemin atılmasını destekledikleri için bitki çayı içerken su tüketimimizi de arttırmak gerekir. 

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments