Fazla soda ve maden suyu içilirse ne olur? - Resimli Yemek Tarifleri

Column Left

Takip Et

26 Temmuz 2021 Pazartesi

Fazla soda ve maden suyu içilirse ne olur?

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

 Sıcak havalarda su ve mineralleri takviye edebilmek amacıyla aşırı soda, maden suyu içilmesi vücuda zarar veriyor! Kardiyolog Prof.Dr. Bilal Boztosun "Bu durum tansiyonun yükselmesine yol açabileceği gibi kalp yetmezliği hastalarında vücutta sıvı birikmesine yol açabilir" dedi. İşte bilinmesi gerekenler...
Özellikle terlemeyle vücuttaki sıvı, tuz ve minerallerin kaybı da artıyor. Boztosun, “Vücuttaki sıvı miktarı gereğinden fazla azalırsa kanda koyulaşmaya ve pıhtı oluşmasına yol açarak kalp krizi veya felç riskini artırabilir.Bu yüzden aşırı sıcak havalarda kendinize dikkat etmeli ve vücuttaki sıvı kaybını telafi etmelisiniz” diye konuştu.


Son yıllarda popülerleşen detoks sularının bilimsel bir dayanağının olmadığını vurgulayan Prof.Dr. Boztosun “Bu suların kullanımında özünde mahsur bulunmamakla beraber ishal, baş ağrısı, vücutta sıvı kaybına yol açabileceği unutulmamalı” ifadelerini kullandı.

Sıcak havalarda suyun alternatifi olarak tüketilen içeceklerin kalp krizini tetikleyebileceğini belirten Boztosun, sözlerini şöyle tamamladı:


“Kafein sıvı kaybının derinleşmesine yol açar ayrıca kalp hızını artırarak kalbin iş yükünü artırır.

Sıcak havalarda su ve mineralleri takviye edebilmek amacıyla aşırı soda ve maden suyu içilmesi tansiyonun yükselmesine yol açabileceği gibi kalp yetmezliği hastalarında vücutta sıvı birikmesine yol açabilir.

Bu içecekler kalpte çarpıntı, ellerde titreme, ritim sorunlarına hatta ani ölümlere yol açabiliyor."

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments