Ölümcül sonuçlara sebep oluyor! Kan pıhtılaşmasının 8 erken uyarısına aman dikkat - Resimli Yemek Tarifleri

Column Left

Takip Et

17 Nisan 2021 Cumartesi

Ölümcül sonuçlara sebep oluyor! Kan pıhtılaşmasının 8 erken uyarısına aman dikkat

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

 Ölümcül sonuçlara sebep oluyor! Kan pıhtılaşmasının 8 erken uyarısına aman dikkat

İnsan vücudunda pıhtılaşma gerçekleşmediği zaman; damarların içinde yer alan kan ağırlaşıp, kanın pıhtılaşmasına neden olur. Kan pıhtısı yüzünden oluşan rahatsızlıklar sonucunda her yıl binlerce kişi hayatını kaybediyor. Nedeni ise geç fark edilmesi veya hiç fark edilememesinden kaynaklanıyor. İşte kan pıhtılaşmasının 8 erken uyarısı..

Kan pıhtısına karşı alabileceğimiz önlemler var. Bunlardan ilki insanları bu ciddi sorun hakkında bilgilendirmek ve bilinçlendirmek. Vücudunuz aslında size sinyalleri önceden veriyor. Sizin bunları farketmeniz ve doktora görünmeniz gerekiyor. Hasar alan kan damarları, kanın akmasını önlemek amacıyla belli bir noktada kanı yoğunlaştırarak pıhtılaşmaya neden olur. Kan, pıhtılaşan bölgeden ileriye gidemez. Kan pıhtılaşması genellikle kalp krizi ve kalp yetmezliğine neden olur.

Kan pıhtılaşmasını tek bir nedenle açıklamak veya tek bir hastalığa yormak mümkün değildir. Durum hastadan hastaya değişmektedir. Bizim yapabileceğimiz şey ise kan pıhtılaşmasının belirtilerini görmek ve acilen doktora görünmek. İşte o 8 belirti...


BACAKTA ŞİŞLİK


Kan pıhtılaşmasının sık sık rastlandığı bölge bacaklardır. Bacağınızda oluşan pıhtılaşma nedeniyle kan akışınız sekteye uğrar. Şişmenin yanı sıra bacağınızda kırmızılık görülebilir.
Bunun belirtisi de göğsünüze iğne batıyormuş hissidir. Göğsünüzde veya sırtınızda keskin bir acı hissedebilirsiniz. Diğer göğüs ağrılarının aksine bunda göğsünüzde bir baskı hissedersiniz.

NEFES ALMAKTA GÜÇLÜK ÇEKME


Nefes almakta güçlük çekiyorsanız bunu hafife almayın. Nefes almakta güçlük çekiyorsanız, kalbiniz çok hızlı atıyorsa, soğuk soğuk terliyorsanız, başınız dönüyor veya bayılıyorsanız akciğerinizde pıhtılaşma oluşmuş olabilir. Yukarıdaki belirtilerin hepsi sizde de varsa bunu görmezden gelmeyin ve derhal doktora görünün.

KURU ÖKSÜRÜK


Hasta değilseniz ve durup dururken öksürüyorsanız akciğerlerinizde pıhtılaşma oluşmuş olabileceğinden diğer belirtilere dikkat etmelisiniz. Kalp çarpıntısı, göğüste ağrı ve nefes almakta güçlük çekmek en sık görülen belirtilerden. Nadiren de olsa kanlı balgam çıkarabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments