Bu uyarı şaşırttı! Yumurtaları kartonundan çıkarıp koyuyorsanız dikkat - Resimli Yemek Tarifleri

Column Left

Takip Et

3 Nisan 2021 Cumartesi

Bu uyarı şaşırttı! Yumurtaları kartonundan çıkarıp koyuyorsanız dikkat

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

 
Yumurta, günlük hayatta tüketilen en önemli besin kaynakları arasında yer alıyor. Birçok kişi yumurta aldığı zaman, yumurtanın kartonunu atarak buzdolabına yerleştiriyor. Peki bu yapılan doğru mu? Yumurta kartonu sadece kırılmaması için mi var? Yoksa başka bir işleve mi sahip? İşte merak edilen soruların cevabı...Yumurta, günlük hayatta tüketilen en önemli besin kaynakları arasında yer alıyor. Birçok kişi yumurta aldığı zaman, yumurtanın kartonunu atarak buzdolabına yerleştiriyor. Peki bu yapılan doğru mu? Yumurta kartonu sadece kırılmaması için mi var? Yoksa başka bir işleve mi sahip? İşte merak edilen soruların cevabı... 

Ayrıca pişmemiş yumurta kabuklarında çeşitli bakteriler bulunuyor. Yumurtaları kartonundan çıkarırsak, buzdolabında temas ettiği farklı yiyeceklere bu bakterileri geçirebilir.


Ancak yumurta piştikten sonra kabuğundaki ve kendisindeki bakteri riski ortadan kalkar. Ayrıca kutuların üzerinde son kullanma tarihleri bulunduğu için yumurtayı ne zaman aldığınızı ve ne zamana kadar tüketmeniz gerektiğini atlamamış olursunuz. Büyükçe ve su dolu bir bardağa konulan yumurta suya batıp yatay duruyorsa taze, yarı yatay durursa 8-10 günlük, suyun yüzeyine çıkıyorsa bayat demektir. Ayrıca yumurtayı kırınca da taze olup olmadığı anlaşılır. Taze yumurta kırıldığında sarısı dağılmaz, bombeli bir şekilde kalır, rengi parlak sarıdır ve yumurtanın akı sarısından kolay ayrılmaz. Bayat yumurta kırıldığında ise sarısı yassılaşır ya da dağılır, akının akışkanlığı azalmıştır, su gibidir.


Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments