Cildi güzelleştiren besinler nelerdir? - Resimli Yemek Tarifleri

Column Left

Takip Et

31 Mart 2021 Çarşamba

Cildi güzelleştiren besinler nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

 

Cildi güzelleştiren besinler nelerdir?

Cilt güzelliği hepimiz için önemli, sağlıklı ve zinde bir bedenin de en güzel yansıması, yani sağlığımızın vitrini diyebiliriz. Peki, cildimize nasıl bakmalıyız? Hangi besinler cildin ışıldamasını sağlar? 


Günlük su tüketiminizi önemseyin 

Önceliğimiz her zaman su… Günlük olarak kilogram başına her birimizin ortalama 30 ml su tüketmesi gerekir.Gün içinde içtiğimiz çaylar, ayranlar kahveler ve diğer sıvılar su ihtiyacını karşılamaz hatta siyah çayın aşırı tüketimi vücudunuzu daha da susuz bırakır, bu nedenle her masa başına, her çanta kenarlığına bir şişe su koyalım.Hormonal denge için uyku düzeni Yiyeceklere geçmeden önce diğer kritik noktamız: Uyku. Biz uyurken salgılanan hormonlar sağlıklı ve zinde bir bedenin öncelikli gereksinimidir. Günlük ortalama 6-8 saat arası uyumanız cildinizin dinlenmesini sağlayacaktır.

Sağlıklı yağlarla cildinizi nemlendirin 

Hem soğuk kış aylarında cildinize yumuşaklık veren hem de güçlü antioksidan kapasitesiyle hücre yenilenmesine katkıda bulunan E vitamininden zengin besinlere mutlaka yer vermelisiniz.

Gün içerisinde tüketeceğiniz kuruyemişlerden, avokadodan ve bitkisel yağlardan ihtiyaç duyacağımız E vitaminini sağlayabilirsiniz.
Sebze ve meyvelerin antioksidan gücünden yararlanın 

E vitamininin hem etkisini arttırması hem de gücüne güç katması için antioksidan ve flavanoid zengini C vitamini kaynakları ile birlikte tüketmelisiniz.Kırmızıbiber, turunçgiller, kivi ve yeşil yapraklı sebzeler başlıca sayabileceğimiz C vitamini kaynaklarıdır. Suda eriyen vitamin grubunda olduğu için günlük C vitamini ihtiyacınızı düzenli olarak karşılamanız gerekir.100 gram kırmızıbiberle veya 2 adet (150g) kivi ile günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılayabilir, vücudunuzu antioksidan deposuna çevirebilirsiniz

Hazır vitaminlerden bahsediyorken A vitaminini de unutmamalı havuçtan bol ne var deyip hem salatalarda hem yemeklerde isterseniz de kahvaltılarınızda tüketebilirsiniz. Bu sayede ölü dokuları cildinizden uzaklaştırıp, cilt kanserine karşı da önlem alabilirsiniz.

Omega-3 ün en özel temsili somon 

Omega-3 konusunda en önemli destekçimiz su ürünleri onların yıldızlısı da somon tabi ki… Omega-3 doymamış yağ asidi ve vücudumuz tarafından da üretilmediği için dışardan alınması elzemdir.

Pişirme yöntemini ızgara veya fırından yana kullanarak kızartmanın zararlı etkilerini de devre dışı bırakabilir sağlığınıza sağlık katabilirsiniz.


Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments