SON DAKİKA | Yasaklar ne zaman bitecek? Normalleşme takvimi ile sokağa çıkma yasağı saatleri! - Resimli Yemek Tarifleri

Column Left

Takip Et

21 Şubat 2021 Pazar

SON DAKİKA | Yasaklar ne zaman bitecek? Normalleşme takvimi ile sokağa çıkma yasağı saatleri!

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

 

SON DAKİKA | Yasaklar ne zaman bitecek? Normalleşme takvimi ile sokağa çıkma yasağı saatleri!

Hafta içi belirli saatlerde hafta sonu ise tüm günü kapsayacak ve 56 saat sürecek olan sokağa çıkma yasağı ile ilgili son dakika gelişmeleri gündemdeki yerini koruyor. Son olarak gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nın ardından alınan kararlar doğrultusunda yasakların kalkacağı tarih ve yeni normalleşme takvimi için Mart ayı işaret edilmişti. Bu bakımdan; yasaklar ne zaman bitecek sorusuna yanıt aranırken İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge doğrultusunda sokağa çıkma yasağı saatleri de netlik kazanmıştı. İşte sokağa çıkma yasağı son dakika gelişmeleri!Son dakika… Bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı Cuma akşamı itibarıyla başladı. 56 saat sürecek olan sokağa çıkma yasağı Pazartesi sabah 05.00'da sona erecek. Öte yandan kısıtlamalara ilişkin son dakika gelişmeleri gündemdeki yerini korurken yasaklar ne zaman kalkacak sorusuna da yanıt aranıyor. İçişleri Bakanlığı'ndan son dakika sokağa çıkma yasağı saatleri açıklaması!

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI SAATLERİ!

Hafta sonlarına yönelik uyguladığımız sokağa çıkma kısıtlaması uygulaması Cuma saat 21:00'de başlayıp Pazartesi sabah 05.00'de sonlanacaktır. Hafta içinde ise 21.00-05.00 saatleri arasında kısıtlama uygulanıyor


ERDOĞAN'DAN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI AÇIKLAMASI!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantı'nın ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Mart aşılamada çok büyük mesafe kat edeceğimiz bir ay olacaktır. İllerimizi Sağlık Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak Mart ayı itibarıyla kademli normalleşme sürecini başlatıyoruz.

İllerimizi vaka ve aşı oranları gibi kriterlere göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak sınıflandıracağız. Salgın tedbirleriyle sebebiyle işine ara vermek zorunda kalan restoran, kafe, kıraathane vb. esnaflarımızı rahatlatacak yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacaktır.

Hafta sonu uygulamasından başlayarak sokağa çıkma sınırlamasını da illerimizdeki vaka, aşılama ve diğer ilgili kriterlere göre aşamalı şekilde kaldırıyoruz.

Vatandaşlarımız bu konuda ne kadar dikkatli olur, ne kadar hassas davranır, kendi illerindeki görünümü ne kadar iyileştirirlerse normalleşme takvimi de o derece hızlı ilerleyecektir.

Tüm vatandaşlarımdan bir kez daha yürüttüğümüz mücadeleye destek vermesini istirham ediyorum.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞINDAN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI AÇIKLAMASI

Hafta sonlarına yönelik uyguladığımız sokağa çıkma kısıtlaması uygulaması bugün (Cuma) saat 21:00'de başlayıp Pazartesi sabah 05.00'de sonlanacaktır.

Bakanlığımızca daha önce çıkarılan Genelgelerle; sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde vatandaşlarımızın temel ihtiyaç malzemelerine ulaşmaları noktasında herhangi bir zorlukla karşı karşıya kalmamaları için gerekli tüm tedbirler alınmıştır.

MARKET, BAKKAL VE MANAVLAR HAFTA SONU 10.00-17.00 ARASINDA AÇIK OLACAK

Bu kapsamda;

• Market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve çiçekçiler bugün saat 20.00'ye kadar, Cumartesi ve Pazar günleri ise 10.00-17.00 saatleri arasında açık olacaktır. Yine belirtilen süre içerisinde marketler, bakkallar, manavlar, kasaplar, kuruyemişçiler ve çiçekçiler telefonla ya da online olarak aldıkları siparişleri teslim edebileceklerdir.

• Lokanta/restoran, pastane ve tatlıcı tarzı işyerleri ise bugün saat 20.00'ye kadar paket servis+ gel-al şeklinde, 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterecek olup bu işyerleri Cumartesi ve Pazar günleri 10.00-24.00 saatleri arasında paket servis faaliyetlerine devam edebileceklerdir.

FIRIN VE UNLU MAMUL RUHSATLI İŞ YERLERİ HİZMET VERECEK

• Cumartesi ve Pazar günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacaktır.

• Online sipariş firmaları da Cuma, Cumartesi ve Pazar günlerinde 10.00-24.00 saatleri arasında siparişleri teslim edebileceklerdir.

• Vatandaşlarımız sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan günlerde (Cumartesi-Pazar) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi, çiçekçi ve fırın ya da ekmek satış bayine yürüyerek gidip gelebileceklerdir.

Bu açıklamalardan da görüleceği üzere sokağa çıkma kısıtlamasının başlayacağı düşüncesiyle temel ihtiyaç malzemesi temini amacıyla fırın, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi, lokanta/restoran, pastane ve tatlıcı tarzı işyerlerinde yoğunluğa sebep olunmasına gerek bulunmamaktadır.

VATANDAŞLARA ÖNEMLİ UYARI

Bu nedenle vatandaşlarımızdan sokağa çıkma kısıtlamasının başlayacağı saat olan 21.00'den önce evlerinde/ikametlerinde olacak şekilde hareket etmelerini, başta büyükşehirlerimiz olmak üzere trafikte oluşabilecek yoğunluklar göz önünde tutarak gerekli tedbirleri almaları hususunu bir kez daha istirham ediyoruz.

TEMİZLİK, MASKE, MESAFE İLE HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments