Biber Salçası Nasıl Yapılır?/ Kaynatma Salça - Resimli Yemek Tarifleri

Column Left

Takip Et

6 Ocak 2019 Pazar

Biber Salçası Nasıl Yapılır?/ Kaynatma Salça

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Biber Salçası Nasıl Yapılır?/ Kaynatma Salça
Tam 3 kg. aldım.
Güzelce yıkadım.
Saplarını ve tohumlarını ayıkladım. İrice doğrayıp düdüklü tencereye aldım. Biraz acı olması için, içine 300 gr. kadar acı sivri biberi ayıklayıp koydum.
Üzerine 1 çay bardağı sıcak su ilave ettim.
Düdüklünün kapağını kapatıp, 15 dakika pişirdim.
Tencereyi eğip suyunu süzdüm. Bu suyu süzmek kolaylık sağlıyor. Daha özlü bir salça elde ediyorsunuz. Bu su saf biber suyudur. Atmayın, yemeklerde, çorbalarda rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Sıcakken el blendırı ile püre haline getirdim. Eğer blendırınız yoksa, biberleri süzgeçten geçirin, kabuklarını atın. Fakat robot veya blender kullanıyorsanız kabuk ayırmaya gerek yok.
Tencereyi tekrar ocağa alıp,1 yemek kaşığı tuz ilave edin. Kaynama derecesine gelene kadar karıştırın. Sakın kendi haline ocakta bırakmayın! Her yeriniz salça olur. Suyunu aldığımız için özlü bir kıvamı oluyor ve kaynarken sıçrıyor. Yeniden kaynamaya başladığında kavanozlara koyup, sağlam kapaklarla ağzını sıkıca kapatın ve ters çevirin. Üzerini örneğin bir battaniyeyle kapatın ki, kapaklar sıkı tutsun. En az 6 saat bu şekilde bekletin. Soğuyunca kaldırıp serin bir yerde muhafaza edin.


Sağlıkla, şükürle yeyin inşaALLAH!
NOT: Salçayı bu şekilde yapıp, uygun ortamınız varsa güneşte bekleterek, katı bir salça yapabilirsiniz. Fakat o zaman tuzunu bariz bir şekilde artırmanız gerekir. Aksi halde salça çabuk küflenir.
Konserve yaptığınız kapakların yeni olması çok önemli.
Biber salçası yapmanın asıl yöntemi şöyledir: Biberleri ayıklayıp robot veya kıyma makinasından geçirip püre haline getirin. İçine dile dokunur şekilde tuz atıp geniş kaplara koyun. Güneşte ara sıra karıştırarak suyunu çektirin.
En güzel salça yöntemi güneşte yapılandır. Herşeye dikkat etseniz bile, konserveleriniz bozulabiliyor. Biraz da kısmet işi belki.
Son bir not: Lütfen hazır salçaları almayın. Önceden içine katkı maddesi katmayanlar bile şimdi katıyorlar. Bazı salçalara kumaş boyası bile katılıyormuş. Salçanızı ya kendiniz yapın, ya da güvendiğiniz birinden alın.Tarifi için cahidesultan.net ‘ e Teşekkürler
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments