Çekirdek Aslında Çok Faydalı! - Resimli Yemek Tarifleri

Column Left

Takip Et

30 Temmuz 2015 Perşembe

Çekirdek Aslında Çok Faydalı!

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar


Çekirdeğin Bize Getirdikleri
Küçük olmalarına rağmen ay çekirdeği yoğun bir vitamin, mineral ve esansiyel yağ kaynağıdır. Harika bir atıştırmalık olması ile birlikte ay çekirdeği sağlık üzerinde inanılmaz faydalara sahiptir.
Ay çekirdeği tüketenlerin elde edeceği en önemli faydalar;

1. Kalp damar sağlığı


 Ay çekirdeği E vitamini ve folat  içerir. E vitamini ve folat kalp damar sağlığını güçlendiren iki besin bileşenidir.

Bir su bardağının dörtte biri oranında ay çekirdeği günlük E vitamini ihtiyacımızın %60’ından fazlasını içerir. Bu esansiyel vitamin, önemli bir antioksidan işlevi görür ve dengeli düzeylerde bulunan E vitamini kalp damar hastalıklarından dolayı erken ölüm riskini toplamda daha fazla düşürülmesiyle bağlantılı bulunmuştur. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Baha Aydoğ, E vitamininin, beyin sağlığını ve hücre zarlarını kızarıklık ve şişmeye karşı korumak için serbest radikallerin temizlenmesine yardımcı olduğunu belirtiyor.

2. Sağlıklı kolesterol

Ayçiçeği, yüksek düzeyde fitosterol bulundurur. Bu fitosteroller kolesterole benzer fiziksel özelliklere sahiptir; araştırmalar ay çekirdeğinin sağlıklı kolesterol düzeylerini desteklediğini pek çok kez kanıtlamıştır.

3. Magnezyum alımı

Magnezyum eksikliği, kalp damar, sinir ve bağışıklık sistemlerini etkileyen çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bir su bardağının dörtte biri miktarında ay çekirdeği, günlük tavsiye edilen magnezyum değerinin %25’inden daha fazlasını temin eder. Bu da beyniniz, kalbiniz, kaslarınız ve daha fazlası için koruma sağlar. Türkiye’de 65 yaş üzeri nüfusun %8’ine tekabül eden tahmini 400 bin kişinin Alzheimer hastalığına yakalandığı hesaplanmaktadır. Bu rakamın 2030 itibariyle iki kat ve 2050 itibariyle ise üç kattan daha fazla artacağı tahmin edilmektedir.

4. Depresyon

Ayçiçeğindeki magnezyumun ilave bir faydası da vardır, sağlıklı bir duygu durumu sağlar. Yüz yılı aşkın bir süre önce, depresyonlu hastalara magnezyum sülfat verilmekteydi. Magnezyumun başarısı ve güvenli olması, onu değerli bir seçenek haline getirmiştir. Günümüzde magnezyum ruh sağlığına yönelik homeopatik terapilerde önemli bir rol oynamaktadır.

5. Kızarıklık ve şişkinlik

Ay çekirdeği esansiyel bir besin olan selenyum içerir. Çalışmalar, selenyumun antioksidan fonksiyonunda rol oynadığını ve vücuttaki kızarıklık ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olduğunu gösterir. Ay çekirdeği aynı zamanda tiroit hormonunun metabolizmasında kritik bir role sahip olduğu yakın zamanda tespit edilmiştir. Selenyumun hasar gören hücrelerin DNA onarımını uyarma yeteneğine sahip olduğu da belirlenmiştir.

Kaynak(hürriyet)

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments